Sapanca AVM Projesi Sözleşmesi İmzalandı

2014 Projeleri’ni tek tek hayata geçiren Sapanca Belediyesi Sapanca AVM projesi yapım işi sözleşmesini imzaladı.

İhale komisyonu tarafından incelemede teklifleri sınır değerin altında olduğu tespit edilen 2 firmadan kamu ihale genel tebliği 45. maddesi gereğince savunma istendi. Geçerli süre zarfında savunması ihale komisyonuna ulaşmayan Ayhas İnş. San. ve Tic. A.Ş ihale dışı bırakıldı. Savunması komisyona ulaşan diğer firma Osman Acar İnş. Gıda. Ener. San. ve Tic. Ltd Şti’nin yapılan incelemesinde savunmasında belirtilen açıklamalar uygun görülerek ihale yetkilisi tarafından onaylanmıştır.AVM yapım işi sözleşmesinin imzalandığının da belirtildiği açıklamada “İhale komisyonu tarafından onaylanan Osman Acar İnş. Gıda. Ener. San. ve Tic. Ltd Şti yeklisi Süleyman Ekşi ve Belediye Başkanı İbrahim Uslu arasında AVM inşaatı yapım işi sözleşmesi imzalandı.

Yapılan sözleşme sonrasında 13 Ağustos Pazartesi günü işyeri tesliminin yapılacağı ve yüklenici firma tarafından inşaat çalışmalarının başlayacağı öğrenildi.

Başkanlık makamında yapılan İmza töreni sonrası açıklamalarda bulunan Başkan Uslu ilçede gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgiler veri. Uslu, “2009 yerel seçimlerinde Sapancalılara verdiğimiz sözleri bir bir yerine getiriyoruz. Bu kapsamda projelerimiz arasında yer alan eski pazar yerine yapacağımız Alışveriş Merkezi projemizin ihalesini gerçekleştirdik. Şimdi de inşaatın başlanması için sözleşmeleri imzalıyoruz. İmzaların ardından ihaleyi kazanan firmaya işyeri teslimi yapılarak inşaata başlanacak. AVM projemizin ilçemizin vizyonunu ve geleceğine artı değer katacağını düşünüyorum; ilçemize ve vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olsun. Diğer proje ve çalışmalarımızı özetleyecek olursak, Kestanelik Kentsel Dönüşüm Projesi’nde geçtiğimiz günlerde Bakanlar Kurulu kararıyla acil kamulaştırma izni çıktı. Kentsel dönüşümü kısa sürede hayata geçirerek, ilçenin yıllardan beri gelen kötü görüntüsünü ortadan kaldıracağız. Harmanlık’tan Uzunkum sonuna kadar yaklaşık 3 bin metre uzunluğundaki Uzunkum Rekreasyon Projesi’nde yürüyüş yolu bisiklet yolu, plajlar, dinlenme ve piknik yerleri, çocuk parkları ve fitnes aletlerinin yer aldığı çalışmalarımız bitmek üzere. Göl Mahallesi’nde bulunan ve tahsisini Sapanca Belediyesi’ne kazandırdığımız Spor Kompleksi Projesi’ne başladık. Alt yapısı tamamlanmak üzere, üst yapıda ise kulüp binası, soyunma odaları, sentetik futbol sahası, voleybol ve basketbol sahası, piknik alanları, sosyal tesisler ve parklar yer alıyor. Yine Göl Mahallesi’nde bulunan ve 2009 seçim beyannamesinde belirttiğimiz Seyir Terası Proje’mizde alt yapı düzenleme ve taş duvarlarla güçlendirme çalışması yapıldı. Projenin teknik çizimleri bitirilerek önümüzdeki günlerde inşaatına başlayacağız. Diğer bir projemiz ise Kurtköy Deresi Rekreasyon Alanı. Kapatılan Kurtköy Belediyesi zamanında yapımına başlanan ve yarıda kalan düğün salonu binasını da projeye dâhil ederek başladığımız çalışmada derenin ıslahı ve dere üzerinde bulunan doğal göletlerin temizlenmesi, peyzaj çalışmaları ve yürüyüş yollarının düzenlenmesi gibi çalışmalar tamamlandı. Sosyal tesisler, piknik alanları, oturma yerleri, hayvanat bahçesi, yürüyüş yolları, sanat evleri, kafe ve restoranlarında bulunduğu bu projemizde çalışmalar devam ediyor. Projelerin yanı sıra Sapanca’nın dört bir yanında çalışmalar aralıksız devam ediyor. İlçenin giriş ve çıkışları yeniden düzenlendi, yaklaşık 600 adet yeni ve modern sokak cadde tanıtım levhaları takıldı. İmar planları kapsamında faal olmayan imar yollarını trafiğe açıyoruz. Geçtiğimiz günlerde SEDAŞ ile yapılan yazışma ve görüşmeler sonucunda çarşı merkezindeki elektrik hatları yer altına alındı. Yol, parke bakım-onarım çalışmaları sürüyor” dedi.

Sözleşmeleri imzalanan Sapanca AVM projesi, sinema salonları, konferans salonu, kapalı otopark, fuaye alanları ve çok amaçlı dükkanların bulunduğu 9 bin 462 metrekare alandan oluşuyor. Bu alanların 3 bin 981 metrekaresi bodrum kat, 2 bin 537 metrekaresi zemin kat, 2 bin 498 metrekaresi 1. kat ve 446 metrekaresi 2. kat’tan oluşuyor.

Sapanca AVM’nin bodrum katında; 100 araçlık kapalı otopark, 493 metrekare sığınak, 3 adet sinema salonu (2 normal + 1 cep tipi), su depoları, ısı merkezi (klima odası), jeneratör odası, market deposu, yönetim ve güvenlik odaları, trafo odaları,

zemin katta; 1 adet süper market (617 metrekare market + 160 metrekare depo), 35 ila 95 metrekare arasında değişen 15 adet dükkan, 2 adet 198 metrekare 2 katlı dükkan, 1 adet 373 metrekare 3 katlı dükkan, 64 metrekare aktivite alanı, 995 metrekare sirkülasyon (dolaşım) alanı, 36 araçlık açık otopark ve 2 adet yürüyen merdiven, birinci katta; 17 ile 73 metrekare arasında değişen 8 adet dükkân, 32 ile 70 metrekare arasında değişen 6 adet büro (ofis), 1300 metrekare 410 kişilik konferans salonu ve 237 metrekare dolaşım alanı bulunuyor.